מיהו מנהיג?

אם נעשה משאל בקרב בני אדם בהקשר של הובלה ומנהיגות נוכל למצוא הבדלים עצומים בתשובות ומגוון גדול עוד יותר בתפיסה של "מיהו מנהיג" (אגב, מנהיגות איננה חייבת להיות במסגרת מוגדרת כמו ניהול, פוליטיקה הוראה וכדומה אלא גם במסגרת של משפחה, קבוצת חברים ועוד). בתוך קבוצה של אנשים אשר מובלים אחרי מנהיג אחד ניתן למצוא את כל קשת התפיסות, החל מאלו אשר הולכים אחרי המנהיג משום שהוא מתעניין בהם ומעניק להם מעט תשומת לב אישית ולבבית, ועד לאלו שהולכים אחרי המנהיג כי בתפיסה שלהם אותו אדם הוא איש שניתן לסמוך עליו ועל מומחיותו ויכולותיו בהקשר של פתרון בעיה מסוימת ולאו דווקא חשוב להם המישור הבינאישי.

מנהיג הופך להיות מנהיג אך ורק כאשר יש מאחוריו קבוצת בני אדם אשר תופסת אותו ככזה ומעניקה לו את תמיכתה. אחד התפקידים החשובים של מנהיג הוא לזהות את תפיסותיהם של אלו אשר תופסים אותו כמנהיג וכמוביל, לא על מנת לרצותם או ליצור מערכת של כדאיות משתלמת אלא כדי להעניק למונהגים שלו תמיכה וחיזוק במקומות בהם הם זקוקים לכך. מנהיג שפועל בדרך זו ויוצר הקשבה מלאה לאותם מונהגים ולצרכים שלהם מעלה את היכולת לשיתוף פעולה הרמוני ולתוצאות חיוביות משותפות.

ישנם מספר סוגים של מנהיגות שניתן לזהות:

מנהיגות מתוך מומחיות – זהו המנהיג שיודע להגדיר בעיות ולמצוא להן את הפתרון הטוב ביותר. הוא בדרך כלל יהיה מומחה בתחום המסוים שבו הוא עוסק.

מקור העוצמה שלו היא המומחיות שצבר, זהו מקור עוצמה פנימי. הוא אמנם נשען על ידע חיצוני לו אבל עוצמתו והובלתו נובעת מהיכולת האישית שלו לעשות שימוש נכון ומושכל באותו ידע ולכן באה לידי ביטוי באישיותו.

מנהיגות אישית חברית – (הנובעת מתוך חברות ולויאליות). זהו המנהיג שמוכיח בתוך המערכות הבינאישיות שלו חברות מסירות ונאמנות יוצאת דופן עם קרוביו וסביבתו.

החברות שלו באה לידי ביטוי במתן עזרה כשצריך, בשמירת סוד, בהרתמות להובלת רעיון כלשהו, בהיותו אוזן קשבת איכותית, איש שיחה למופת וכו'… המקור לעוצמה של מנהיג מסוג זה הוא פנימי, היות וסוג זה של הובלה נובעת מיכולת אישית ליצור מערכות יחסים בינאישיות מעולות המושתתות על ערכיות מוחלטת.

אדם זה עשוי להיות מנהיג של קבוצה מסוימת גם אם אינו מנהיג רשמי.

מנהיגות מתוך כריזמה אישית – זהו סוג של מנהיגות ייחודית בה המנהיג המוביל הינו בעל יכולת להלהיב ולסחוף אחריו אנשים באופן מבריק. היכולת שלו מתבטאת בקסם אישי, התלהבות ואופטימיות חסרות פשרות ויכולת "להדביק" את הקבוצה שלו ברעיונותיו למימוש עצמי אישי וקבוצתי. זהו מעין מגנט אנושי, מקור העוצמה הפנימי של מנהיג זה היא הכריזמה שלו, החדות שלו והאמונה בעצמו.

זהו מתוך איזה סוג אתם פועלים וצאו לשפר את השפעתכם:

  1. חשבו על השבוע האחרון – כיצד אתם רותמים את סביבתכם לעשות משהו שאתם רוצים, כיצד אתם נוהגים להשיג משהו מאדם אחר ?
  2. שאלו את סביבתכם במה אתם יותר חזקים – במומחיות, במנהיגות מתוך חברות או במנהיגות מתוך כריזמה?
  3. כעת, בשבוע הקרוב נסו להתנסות בסוגי מנהיגות נוספים: אם בדרך כלל אתם פועל מתוך מידע, נסו בשבוע הקרוב לפעול מתוך חברות. אם אתם נוהגים לפעול מתוך כריזמה, נסו בשבוע הקרוב לצבור מידע ולהפוך מומחים.
0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *