מגרש החיים

אחד הדברים החשובים שצריך לדעת כשנכנסים לתהליך של התפתחות אישית ובמיוחד בתהליך אימון הוא שמטרתו היא העלאת הכושר של המתאמן. מה זה בדיוק אומר? בדיוק כמו שחקני כדורגל או כדורסל או כל מקצוע ספורטיבי אחר, תהליך האימון בהקשר הרחב ביותר עוסק בשיפור היכולות, כלומר הכושר של האדם באותה יכולת ספציפית. כדורגלנים מתאמנים בהעלאת כושר המשחק שלהם, היכולת שלהם להכניס את הכדור לשער למשל, לעלות את מהירות הריצה שלהם. בני אדם שנכנסים לתהליך אישי של התפתחות בוחרים את היכולת שהם מעוניינים לשפר ולהעלות בה את הכושר.

כאמור כדי להעלות כל כושר, מכל סוג, צריך להתאמן. מהו התנאי ההכרחי כדי להעלות את הכושר? לעשות! ולא סתם לעשות. צריך לשחק. לשחק את המשחק. חשבתם פעם מה זה אומר בשבילכם לשחק את משחק החיים שלכם? זה אומר שצריך לעשות, להשתתף, לעיתים גם לקחת סיכונים, להעז, "להתלכלך", לצאת מ"אזור הנוחות", להתאמץ, להזיע, להשקיע, ללכת עד הסוף ולא לוותר. מהו הרווח האפשרי שלכם כשאתם משחקים את משחק החיים שלכם עד הסוף? כשאתם על המגרש כל כולכם? הניצחון! האפשרות להגשים את מי שאתם ואת המטרות שלכם, וזהו רווח עצום.

הצעד הראשון בדרככם לניצחון הוא להיות שחקנים פעילים ב"מגרש" שבו בחרתם לשחק.

רבים מאיתנו מנסים לחמוק מכישלון, מטעויות, מניסיונות כלשהם והכול כדי לא לכאוב את ה"הפסד". רבים עושים כל שהם יכולים על מנת להישאר מחוץ למגרש. מה הם עושים? הם נשארים ישובים על הגדר, צופים מן הצד. לא עושים, לא מתלכלכים, לא מנסים וכמובן לא מסתכנים, אבל מה הם עושים בזמן הזה? הם לא מפסיקים לבקר, לשפוט, לקטר. לעיתים הם מאשימים את האחר, מי שהוא לא יהיה, הלקוחות, הכפופים להם, המצב במשק, בת \ בן הזוג שלהם ומה לא…

אריק, אחד מחברי הטובים נקלע לסיטואציה כלכלית לא פשוטה. עסק לשיווק מוצרי חשמל שבבעלותו נקלע לקשיים ובמשך שבועות ארוכים הוא היה עסוק בלהוכיח לעולם שכולם לא בסדר, הוא ביקר ללא הרף את התנהגותה של אישתו, שפט בחומרה את שותפו והיה עסוק כל אותה העת בלבכות את מר גורלו. היו פעולות רבות שהוא יכול היה לעשות כדי לשפר את מצבו: למכור חלק מהסחורה בהנחות גדולות כדי לצמצם הפסדים, לבצע פעולה פרסומית מהירה, להכריז על יום הנחות ענק וכדומה, אבל הוא פשוט לא עשה כלום. לו היה מקדיש מחצית מהאנרגיה שהשקיע ב"מה לא בסדר" בלהיות "שחקן" במגרש החיים שלו, היה חוסך מעצמו ימים רבים של כאב וסבל.

אז למה בעצם אנחנו בוחרים פעמים רבות לצפות מהצד ולא לקחת חלק ב"מגרש" החיים שהוא המגרש שלנו? לא יכול להיות שלא אכפת לנו מעצמנו?! לעיתים ההרגלים חזקים מאיתנו. אנחנו מעדיפים לא להסתכן, לא להחליט, לא לבחור וכך, לא להיות חלק משמעותי במשחק החיים שלנו. בשלב הזה אנחנו נכנעים לאזור הנוחות שלנו ואנו נשארים מוגנים בתוך מרחב מוכר ובטוח לכאורה. כצופים מהצד, ההשפעה שלנו על המתרחש בחיינו שולית, והסיכוי שלנו להגשמה ולהשגת פריצת דרך משמעותית שואף לאפס. המרחב ה"מוגן" מספק לנו תחושת בטחון לכאורה אך לאורך זמן אנו מאבדים כל יכולת אמיתית להשפיע על חיינו, שהו בדיוק השלב שבו הנסיבות מתחילות לשלוט בנו. מי שמורגל במרחב הזה יודע שלאורך זמן עולות יותר ויותר תחושות של תסכול, תקיעות, אכזבה והחמצה.

לעומתם, המתורגלים בלשחק את המשחק, בלהיות חלק פעיל בתוך חייהם מדווחים על  חדוות עשייה, השפעה, כוח, העזה וסיפוק. אני לא מכיר דרך אחר  "לנצח במשחק" מבלי "לעלות על המגרש". נכון, לא תמיד ניתן לנצח. יש משחקים שמסתיימים בתוצאות מאכזבות, אבל אם תתמודדו, תהיו על המגרש, תתאמצו, תנסו ותעזו שוב ושוב, אין סיכוי שלא תהיו אלופים בסוף.

התהליך של אורן הוא אחד התהליכים שזכורים לי היטב. אורן הגיע כאשר הוא מאוכזב ומיואש מעבודתו וזאת מכוון שלטענתו עמיתיו אינם עושים את עבודתם כשורה ולכן אינו יכול לבצע את עבודתו. אורן העלה מספר רב של נקודות שבהם העסק שבו הוא עובד לא מתנהל בצורה מקצועית ועושה המון טעויות מול לקוחות והוסיף שגם השכר "לא משהו".שאלתי אותו על מה הייאוש ולמה לא להתפטר? אורן השיב שאינו מוכן לעשות דבר. בימים שעברו אורן הבין שעליו לבחור לכאן או לכאן, עליו לעשות – להתפטר או להתחיל להיות מעורב יותר במקום העבודה שלו. אורן כתב מספר פתרונות וישב לשיחה עם בעל העסק. היום הוא מנהל את תחום השירות בחברה שהגדילה את רווחיה בשנים האחרונות.

אז מה עושים?

 1. רשמו היכן אתם מזהים בחיים שלכם שאתם רק צופים מהצד, שופטים או מבקרים?
 2. הסתכלו מה ההפסד שלכם, המחיר? : מה אתם חווים במקומות האלו ? מה התוצאות שאתם מקבלים?
 3. רשמו מה לדעתכם תוכלו להרוויח אם תתחילו להיות מעורבים, לעשות, "לעלות על המגרש", לשחק?
 4. בחרו תחום בו אתם רוצים לעשות שינוי ולהיות שחקנים, רשמו סדרת פעולות שבועית שמביאה לידי ביטוי את בחירתכם החדשה, הקפידו לבצע פעולות אלו ולדווח לעצמכם מה הרווחתם? מה השתנה? אילו תוצאות קיבלתם בעקבות הבחירה להיות שחקנים?
3 תגובות
 1. יהודית
  יהודית says:

  שלום אלון, כאחת שעשתה שינויים רבים במהלך חייה, שינויים דרסטיים אפילו, שוב מוצאת את עצמי מול חובות לבנק היונקים אותי.
  מכיר את העכברים אשר רץ בתוך הגלגל ומגיע לשום מקום? זו אני!!! אני מעל 50,עובדת בלי סוף ורוצה ללא הרף בתוך הגלגל. אני עייפה, מותשת,חווה כישלון ומרגישה שהחיים עוברים מעלי.
  לעשות שינוי?מוכנה ורוצה!!! איזה שינוי? האם אני מוכנה להמר?מה המחיר האישי,פיזי הכלכלי אשר אני משלמת עכשיו, במצב הנוכחי,ומה יידרש ממני בכל האספקטים בעת עשיית השינוי? מאיפה הכוחות?
  תודה יהודית

  הגב
 2. חיה קרצ'מרha
  חיה קרצ'מרha says:

  בוקר טוב , נאמר שמי שמוריד את האפליקציה יכול לשמוע את האימון היומי.
  הורדתי האפליקציה ולא יודעת היכן שומעים את האימון.רוטה רק מקומות שאפשר לקרוא לא לשמוע את האימון היומי. מה עושים?

  הגב
 3. מיכל
  מיכל says:

  הכל טוב
  אבל איך שומרים על ההתחייבות לעצמנו? כשנהייה קצת לא נוח לממש החלטות שקבענו .
  כמו ללכת לשחות כל בקר, למשל…

  הגב

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *